A Nemzeti Színház osztotta meg a fájdalmas hírt: elhunyt Tatár Eszter, a Jászai Mari-díjas rendező
Mély fájdalommal jelentette be a Nemzeti Színház, hogy elhunyt Tatár Eszter, a Magyar Köztársasági Bronz Érdemkereszttel kitüntetett, Jászai Mari-díjas rendező. Tatár Eszter 93 éves volt, életét a magyar színházművészet szolgálatának szentelte.
Tatár Eszter 1932. április 10-én született Budapesten, és színházi pályafutása már fiatalon elindult. 1950 és 1954 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola rendező szakos hallgatójaként tanult, diplomáját követően pedig a Pécsi Nemzeti Színházhoz szerződött, majd a győri Kisfaludy Színházban folytatta karrierjét.
1962-ben csatlakozott a Nemzeti Színházhoz, ahol a következő évtizedekben meghatározó személyiséggé vált a magyar színházi életben. Később a Madách Színházban, majd a Turay Ida Színházban dolgozott, ahol játékmesterként, rendezőasszisztensként, műfordítóként és olykor színészként is hozzájárult a színházi alkotások létrejöttéhez.
A művésznőt munkássága során több díjjal is elismerték: 1973-ban megkapta a Farkas–Ratkó-díjat, 1989-ben pedig a Jászai Mari-díjat. 2006-ban Magyar Köztársasági Bronz Érdemkereszttel tüntették ki, és 2022-ben az MMA Színházművészeti Tagozatának díját is átvehette.
Tatár Eszter tehetsége és alázata iránti tisztelet jeleként a Turay Ida Színház bérletet nevezett el róla – egy gesztus, amelyet megtiszteltetésként élt meg.
Tatár Eszter olyan ritka személyiségek közé tartozott, akik nemcsak a színészek és rendezők, hanem a színház összes munkatársa számára példaképül szolgáltak. Mindenki, aki kapcsolatba került vele, tanulhatott tőle, hiszen tökéletesen képviselte azt a fegyelmet, precizitást és alázatot, amely a színház szellemiségét áthatja.
Búcsúztatásáról később intézkednek, emlékét a magyar színházi világ tisztelettel és hálával őrzi.