Július 16-tól új, eddig soha nem látott jogszabály lép életbe Magyarországon: a 25 km/órát meghaladó tervezési sebességű, illetve a 25 kg-ot meghaladó tömegű és legalább 14 km/órás tervezési sebességű mikromobilitási eszközökre – ideértve az elektromos rollereket is – kötelező lesz megkötni a gépjármű-felelősségbiztosítást (kgfb).
Ettől a naptól kezdve tehát nem választható, hanem mindenkinek fizetnie kell ezen eszközök után, akárcsak az autók vagy motorkerékpárok esetében.
A mikromobilitási eszközök és a baleseti kockázat növekedése
Az elmúlt években robbanásszerűen megnőtt az elektromos rollerek, e-robogók és más könnyű, egy- vagy kétkerekű mikromobilitási eszközök használata. Magyarországon ma már körülbelül 80–100 000 ilyen eszköz forog – főként városi közösségi bérlőprogramokban, de magántulajdonban is.
A KPMG, az NCSSZI és a rendőrségi statisztikák egybehangzóan jelzik, hogy a rolleres balesetek száma éves szinten kétszámjegyű növekedést mutat: a kisméretű eszközök sérülései közül a fejsérülések aránya a legmagasabb, a többség pedig ittas állapotban bekövetkező ütközés miatt történik.
Az új szabályozás célja és főbb elemei
A kormány a gépjármű-felelősségbiztosítás bővítésével három fő célt tűzött ki:
A közlekedésbiztonság javítása – az esetleges károkat ne az egyszerű sérült viselje, hanem a felelősséget az okozó fél biztosítása
A balesetek számának csökkentése – a biztosított eszköz használói körültekintőbben közlekednek, ha tisztában vannak a felelősségük súlyával.
A mikromobilitásbe lépő új szereplők (biztosítók, szolgáltatók) piacának megteremtése – új termékek kialakítása az ultrakönnyű járművekhez.
A rendelet hivatkozik a KRESZ és a Gépjármű-felelősségbiztosítási törvény („kgfb tv.”) módosítására, amelybe bevonták a 25 km/órás határvonalat. A pontos időpont: 2025. július 16. – ettől a naptól kötelező a kgfb mindenkinek, akinek az eszköze megfelel a fenti kritériumoknak