Skip to content

MEGÉRKEZETT AZ ÁRVÍZ!!! 860 centis vízállás jön!

A Duna mentén súlyos árvízhelyzet alakult ki Közép-Európa több országában, köztük Magyarországon is.

A napokban tapasztalt jelentős esőzések és az ezt okozó Boris ciklon hatására a Duna és más folyók vízszintje gyors emelkedésnek indult, súlyos áradásokat eredményezve.

Súlyos helyzet Bécstől Lengyelországig

Ausztria fővárosában, Bécsben már utcákat öntött el a Duna, míg Lengyelországban szükségállapotot hirdettek ki a katasztrófa következtében, és az Európai Unió segítségét kérték a helyzet kezeléséhez.

Szlovákiában és Csehországban is romlik a helyzet, több ember életét vesztette az áradásokban. Kedd reggelre Pozsonyban várhatóan 950 centiméteres vízállás lesz.

Magyarország: Katonák a gátakon, lezárták a Margitszigetet

Magyarországon az árhullám már elérte a Szigetközt, és az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) előrejelzései szerint a következő napokban a Duna folyamatosan tetőzni fog különböző szakaszokon.

Budapesten szombatra várható a tetőzés, amikor a folyó 860 centiméteres vízszintet érhet el. A Margitszigetet elővigyázatosságból már lezárták.

A védekezésben mintegy 1400 katona vesz részt, akik a leginkább veszélyeztetett területeken, mint Mosonmagyaróvár, Neszmély és Pilismarót, éjjel-nappal dolgoznak.

A honvédség több helyszínen lánctalpas járművekkel és helikopterekkel segíti a védekezést. A kormány emellett szerdától a területvédelmi tartalékosokat is bevonja az árvízi munkálatokba.

A Boris ciklon és a védekezés kihívásai

Az árvízi helyzet fő okozója a Boris ciklon, amely jelentős mennyiségű csapadékot hozott a Duna osztrák vízgyűjtő területeire. Az OVF szóvivője, Siklós Gabriella szerint a gyorsan változó időjárás és a mérőállomások adatproblémái nehezítették a pontos előrejelzést.

A szakemberek jelenleg is dolgoznak az árhullám tetőzésének pontos meghatározásán, és fontolgatják a szükségtározók megnyitását, amely Mosonmagyaróvárt megóvhatja a nagyobb károktól.

Az árvíz elleni védekezés folyamatos, és a hatóságok éjjel-nappal figyelik a helyzet alakulását, hogy minimalizálják a károkat és biztosítsák a lakosság biztonságát.

Forrás