A máj az egyik legfontosabb szervünk, igazi „szuperlaboratórium”, amely több mint 400-féle feladatot lát el a szervezetünkben.
Elsődleges funkciói közé tartozik a mérgek átalakítása és semlegesítése, a tápanyagok feldolgozása, a zsírok lebontása, vitaminok és ásványi anyagok raktározása, a hormonok egyensúlyban tartása, az alkohol lebontása, valamint számos más létfontosságú anyagcsere-folyamat szabályozása.
Ha azonban életvitelünk következtében a máj túlterheltté válik, működése lelassulhat, ezzel pedig számos testi és lelki tünet alakulhat ki. A szervezetben ilyenkor felhalmozódnak a méreganyagok, amelyek a zsírszövetekben is elraktározódhatnak. Amíg a máj nem képes megfelelően ellátni a feladatát, a felhalmozódott toxinok nem tudnak távozni, és egyre több panasz jelenhet meg.
A jó hír az, hogy a máj kiemelkedően jó regenerációs képességgel rendelkezik. Ha felismerjük a jeleket és időben teszünk a tisztításáért, helyes életmóddal, pihenéssel és megfelelő étrenddel visszanyerheti optimális működését.
De nézzük meg részletesen, milyen jelei lehetnek annak, ha a májunk túlságosan le van terhelve:
1. Krónikus fáradtság
A máj túlterheltsége miatt a szervezet energiafelhasználása nem lesz hatékony. Még elegendő alvás mellett is jelentkezhet tartós fáradtság, gyengeség, levertség, reggeli kimerültségérzés.
2. Negatív érzelmek
Az állandó ingerlékenység, türelmetlenség, depresszió, szorongás szintén jelezheti, hogy a máj nem működik megfelelően. A toxinok befolyásolják a központi idegrendszer működését is.
3. Agyi köd, letargia, kimerültség
Koncentrációs nehézségek, feledékenység, agyi „köd”, szellemi fáradtság – ezek hátterében is gyakran májprobléma áll.
4. Tompa fejfájás, migrén, szem mögötti fájdalom
A méreganyagok felhalmozódása miatt gyakran jelentkezhetnek visszatérő fejfájások, nyomó, tompa érzés a fejben, migrénes rohamok, szem mögötti fájdalom.
5. Krónikus ízületi- vagy izomfájdalom
A toxikus anyagok ízületekben, izmokban is felhalmozódhatnak, ami krónikus gyulladásokat, fájdalmakat válthat ki.