Skip to content

Soha többé nem sárgul a muskátlid levele, és ezernyi virágot hoz. Próbáld ki bátran a módszeremet!

Soha többé nem sárgul a muskátlid leve, és ezernyi virágot hoz. Próbáld ki bátran a módszeremet!

A muskátlik sárguló leveleivel jeleznek, ha hibáztunk. Ne essünk pánikba, mert legtöbbször van megoldás!

  1. Ültetés után
    Ekkor az alsó levelek egy része sárgulhat. Nem hibáztunk semmit, de mindenképp metsszük le ezeket a leveleket! Pár nap múlva megszokja a helyét a növény, és csakis zöld leveleket ont majd.

  2. Túlöntözés
    Szárazságtűrő és napfényimádó a muskátli. A futók szeretik, ha naponta pár órát árnyékban is lehetnek, az állók kedvelik a sok napsütést. A túlöntözés, vagy a gyökerénél pangó víz okozhat levélsárgulást. Törjük ki ezeket a leveleket! A legjobb, ha mindig kissé nedves a talaj, de soha nem vízben álló. Érdemes kora reggel vagy késő este locsolni.

  3. Párás időben
    Figyeljünk, mert amikor nagyon magas a páratartalom, kevesebb víz kell a muskátlinak. A levélsárgulást pár locsolás elhagyásával megúszhatjuk.

  4. Hideg víz
    Öntözzünk esővízzel vagy lágy vízzel! A jéghideg csapvíz nem csak sárgulást, de akár teljes pusztulást is okozhat.

  5. Tápanyaghiány
    Az egész levél halványsárga lesz, ha nincs elég tápanyaga a muskátlinak. A futóknál lehet hetente, az állóknál kéthetente tápoldatozzon! Használj kiegyensúlyozott, NPK‐arányú folyékony tápoldatot, vagy havonta egyszer granulált slow-release műtrágyát.

  6. Forró, száraz idő
    Magas hőmérséklet és erős napsütés okozhat sárgulást vagy levélvörösödést. Az elszíneződött leveleket mindenképpen vágjuk ki. Legyen egy pontos locsolási ritmusunk, mert a muskátli szereti, ha megbízható a gazdája.

  7. Kevés öntözés
    A kiszáradt talajban a levelek sárgulnak és hullanak. Ellenőrizzük a földet ujjbeggyel: ha az első 2–3 cm száraz, locsoljunk! Kisebb edényekben gyakrabban, nagyobb cserepekben kicsit ritkábban.

  8. Hosszú hőség
    A hosszan tartó kánikula idején érdemes árnyékosabb, szellősebb helyre átrakni a muskátlikat. Így megelőzhető a túlzott párolgás és a levélsárgulás.

  9. Gombás fertőzés
    Ha a muskátli nem fejlődik, levelei sárgulnak, foltosodnak, lehet, hogy gombás a baj (pl. peronoszpóra). Azonnal távolítsuk el a beteg leveleket, és ha kell, szellőztesd jobban a növényeket. Súlyos esetben használj fungicidet.

  10. Rossz talajszerkezet és pH-érték
    A túl kötött, nehéz talajban panghat a víz, a túl laza képes gyorsan kiszáradni. Tőzeg és homok keverékével jól szabályozható a vízelvezetés. A muskátli talajának pH-ja legyen enyhén savas-közép semleges (5,5–6,5).

  11. Napégés
    Az erős, déli napsütés fehér foltokat, sárgulást okozhat. Fényvédőnövényként ültess alá borostyánt vagy árnyékoló ponyvát feszíts ki délelőtt 11 és délután 3 között.

  12. Kártevők
    Pajzstetvek, tripszek is felelhetnek a levélbesárgulásért. Rendszeresen permetezz levélfelületet vízzel, vagy szükség esetén használd bio rovarölő szappant.

 

Általános tippek a sikeres muskátlihoz:

  • Metszés: Tavasszal vágd vissza a tél után elhalt vesszőket, ezzel serkented az új hajtások növekedését.

  • Átültetés: Évente vagy kétévente friss földbe ültetés ajánlott, hogy ne merüljön ki a tápanyagforrás.

  • Teleltetés: Fagymentes, világos helyen tudod átteleltetni, a kisebb vízigény miatt csak ritkán öntözd.

  • Csoportosítás: Helyezd őket olyan helyre, ahol jól szellőzik, de nincs huzat.

 

Kövesd ezeket a tanácsokat, és muskátlid levelei soha többé nem sárgulnak majd, viszont ezernyi virággal hálálják meg gondoskodásodat!

Ne feledd, a muskátlid igazi társ a kertben vagy az erkélyen: meghálálja a törődést, és virágaival nap mint nap mosolyt csal az arcodra. Ha odafigyelsz az ültetéstől a késő őszi teleltetésig tartó gondozási lépésekre, az apró sárguló levelek sem fognak elszomorítani. Alkalmazd bátran a fentieket, figyeld a növény igényeit, és élvezd, ahogy muskátlid ezernyi virágba borul, pompás színfoltként köszöntve a napsütést!

Forrás